Illúzió

Szőke, zöld szemű kínaiak! Hogy lehet ez? (fotók)

A Góbi-sivatag észak-nyugati peremén Kínában, Liqian (Licsien) faluban találhatóak ezek az emberek. Kék vagy zöld a szemük, hosszú orruk van, sokszor szőke hajuk, ezért teljesen jogos volt a spekuláció, hogy európai vér csörgedezik az ereikben.

 

 

2

2

Cai Junnian zöld szeme okot adhat a találgatásokra

3

… és nincs egyedül a faluban, aki teljesen európai jegyekkel rendelkezik.

Kínának, ezen a  nagyon távoli részén, genetikai vizsgálatokat végeztek emiatt a furcsaság miatt, és az azt mutatta, hogy a vizsgált személyek DNS-ének mintegy kétharmada kaukázusi eredetű, ami azt az elméletet támogatja, hogy ezek az emberek leszármazottai egy “elveszett légiónak”. 
Egy helyi férfit (a fotón), Cai Junniant barátai és rokonai Cai Luoma, vagy Cai a római becenévvel illetik, mert meggyőződésük, hogy ő az elveszett római légió egyik leszármazottja.  A régészek tervei között szerepel, hogy ásatásokat végeznek a térségben és pontos feltárásokat készítenek az ősi Selyemútról továbbá, hogy megkeressék az erődök és egyéb építmények maradványait, melyet a legendás hadsereg épített.
“Reméljük, hogy az ásatások bizonyítani tudják majd a legendát, hogy Kína erős kapcsolatban volt a Római Birodalommal” – nyilatkozta Yuan Honggeng a Lanzhou Egyetemtől, a China Daily napilapnak.

(Történelmi háttér röviden: Homer Dubs, az Oxfordi Egyetem ókori kínai történelmet oktató professzora az 1950-es években érdekes felfedezést tett egy ázsiai város titokzatos eredetű lakóiról. Azt feltételezte ugyanis, hogy a kínai Licsien település lakói valójában az ókori Rómából származnak. A legenda úgy tartja, miután i.e. 53-ban Carrhae-nál Marcus Crassus római hadvezér vereséget szenvedett a párthusoktól, a győztes fél magával hurcolta a fogságba ejtett légionáriusokat a mai Üzbegisztánba, ahol eladták őket a hunoknak. A katonák egy darabig a hun seregben harcoltak, majd egy i.e. 36-os vesztett csatát követően megalapították saját városukat, Licsient (kínaiul Alexandria megfelelője) Kínában, a Góbi sivatag szélén. Ban Gu, első századi kínai történész erről az összeütközésről tudósítva megemlít egy igen különös egységet, amelyik furcsa hal, vagy teknős formációban mozogva vívta a csatát – ilyen alakzat akkoriban csak a római seregre volt jellemző. Dubs professzor könyvének megjelenése után 30 évvel, egy ausztrál kalandor, bizonyos David Harris is  elhatározta, hogy megkeresi ezt a titokzatos várost. Kutatása sikerrel járt, és ebben nagy segítésére volt egy kínai szakértő, Güan Yüang is, aki az elmélet tudományos megerősítését szorgalmazta. Erre azonban korai halála miatt csak a fia által vezetett kutatócsoport vállalkozott.)

Xie Xiaodong genetikus professzor azonban úgy gondolja, hogy ha vannak is a helyieknek római génjei, az nem igazolja az elveszett hadsereg legendáját. Szerinte ugyanis a Római Birodalom hatalmas területre terjedt ki, és sok katona eljuthatott zsoldosként kelet felé. A helyiek körében az elmúlt időben jelentősen megnövekedett azok száma, akik magukat római ősöktől származónak tartják. A város elöljárói azt remélik, hogy a vizsgálat eredménye fellendítheti az idegenforgalmat: a város egyik legfőbb utcája a Birodalmi város nevet kapta, az egyik karaoke-bár pedig Caesar nevét viseli. 

Forrás

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!