Láttad már a Húsvét-szigeti fejek testét?

887 Moai szobor tekint maga elé a polinéziai szigetvilágban merengőn. Titokzatosságukkal nem most kezdett foglalkozni a világ, tekintve, hogy 1250-1500-ig kerültek a helyükre. A szobrokat az első európai utazók a 18. században még álló helyzetben találták, majd a törzsi konfliktusok során azokat az őslakók a 19. század derekára mind ledöntötték. Mára jelentős számban újra felállították őket. A szobrok a sziget fő jellegzetességei, a turisták elsősorban miattuk keresik fel a világnak ezt a félreeső pontját. Kutatásukkal felfedezők, tudósok generációi töltöttek temérdek időt, a velük foglalkozó irodalom több száz kötetre tehető.

 

 

Elhelyezkedésüket tekintve, így kell elképzelni őket:



A szobrok átlagosan 4,05 méter magasak és 12,5 tonna tömegűek. A legmagasabb szobor 9,94 méteres, de ez a felállítás közben eldőlhetett és eltört, ezután nem is fejezték be, nem faragták ki a szemgödröt, amit már a helyszínen szoktak megtenni. A legnagyobb álló szobor alig marad el ettől, vállszélessége is szokatlan nagy, 3,2 méter, súlya pedig 82 tonna. A sziget legnagyobb szobra befejezetlenül maradt a kőbányában, készen 20 méter magas, és 270 tonna súlyú lett volna. A kutatók szerint ezt nem is tudták volna megmozdítani, valószínűleg ezért nem fejezték be, eltérően a többi félbehagyott szobortól, amiket a súlyos társadalmi konfliktusok miatt hagytak sorsukra. 

A szobrok hátán gyakran bevésett rajzolatok, féldomborművek láthatók.

A kutatók és a közvélemény fantáziáját egyaránt leginkább a szobrok mozgatásának problémája foglalkoztatta. Különösen rejtélyes volt ez a fátlan, kopár szigeten. Amikor rájöttek arra, hogy korábban a szigeten bőségesen voltak fák és a kötelek készítésére alkalmas növények, egyszerűbb lett a helyzet. Számos kísérletet hajtottak végre, amelyek révén bizonyítani lehetett, hogy a szobrok igenis mozgathatók.

És amiről 2012-ben olvastam először, most vírusszerűen megy körbe a világhálón, de főként a facebookon. Méghozzá az, hogy a fejeknek van testük is, és nem is kicsi!

Tehát minden, amit eddig a Moai fejekről hallottál, hamis! A Húsvét-szigeti fejek valójában teljes alakzatok, hátukon is rejtélyes írásokkal, ábrákkal. Ez még tovább bonyolítja a helyzetet. Azt mondják, ezek tulajdonképpen műemlékek, volt vezéreikről és fontos embereikről tartalmaznak adatokat. De mindez csak találgatás.

A világ egyik legelszigeteltebb helyéről, a Húsvét-szigetről, Erich von Däniken leírását ITT találod meg!

(A Wikipedia leírása a fejekről)

Azt hiszem tényleg szenzációs régészeti felfedezés, amit a szobrokkal kapcsolatban megtudtunk. Fejekként is hátborzongató hatást váltottak ki belőlünk, de hatalmas, zömök testükkel együtt még kísértetiesebb a látvány, nem igaz?

Szerző: Gini Papp – Illúzió

(wikipedia, youtube)

Tovább a blogra »