Illúzió

Mutatjuk mennyi folyadék kell, hogy egészséges maradj

Közhelyként használjuk, de ritkán gondolunk bele mélyebben: “Víz nélkül nincs élet”. A víz hiányára sokkal érzékenyebben reagál a szervezet, mint bármely szilárd étel megvonására. Míg étel nélkül néhány hétig, akár 50 napig is képes életben maradni az ember, a víz megvonása már 4-5 nap (nagyon jó egészségi állapot esetén egy hét) alatt végzetessé válhat.


De nem csak ezért mondhatjuk, hogy a víz hiánya komoly veszélyt jelenthet egészségünkre. Tulajdonképpen kijelenthető, hogyha szomjúságot érzünk, a szervezetünk már jelentős vízveszteséget szenvedett, nem figyeltünk rá eléggé

 

 

A víz jelentős mennyiségével tűnik ki az emberi szervezetet felépítő vegyületek közül. Az újszülöttek testének kb. 70%-a víz, mely később az élet előrehaladtával folyamatosa csökken, így elmondható, hogy a felnőtt ember szervezete átlagosan 60 %, míg az idős emberé csupán 50% vizet tartalmaz. Ennek a mennyiségnek a 2/3-a a sejtek belsejében található, a maradék megoszlik az erek (vér) és a szövetközti folyadék között.

Forrás: mdosz.hu

Felmerül a kérdés, mennyi folyadékra van szüksége egy felnőtt szervezetnek ahhoz, hogy egészséges maradjon? Ma a táplálkozástudománnyal foglalkozó szakemberek egy felnőtt embernek naponta kb. 2-3 liter folyadék folyadék fogyasztását javasolják, amelyet részben folyadékfogyasztással (1,5-2 liter), részben a táplálkozás során magas víztartalmú ételekkel (levesek, főzelékek, zöldségek, gyümölcsök, stb.) tudnak fedezni.
Mint tudjuk, legjobb ital a tiszta víz! 

Forrás: webbeteg.hu

Milyen folyadékot válasszunk?

A fogyasztásunk gerincét az ivóvíz alkossa, ezt színesíthetik kis mennyiségben az egyéb italok, pl.
zöldség- és gyümölcslevek, smoothiek (összeturmixolt friss vagy fagyasztott gyümölcsök), turmixok,
teák, tej és tejes italok. A magas víztartalmú ételekkel, élelmiszerekkel elfogyasztott vízmennyiség beleszámít a napi szükséglet számításakor.

(kép: sohealthy.fr)

Mire figyeljünk?

Már 2%-os folyadékvesztés esetén is csökken a fizikai és a szellemi teljesítőképesség,
fejfájás és koncentráció zavar léphet fel. Ha testtömegünk folyadéktartalmának 5%-át
elveszítjük, akkor munkaképességünk akár 30%-kal is csökkenhet. 10 % folyadékveszteség
zavarodott állapothoz vezet, sérülhetnek az agyi erek, bevérzések, bénulások és
izomgörcsök keletkezhetnek. A test 20 %-os folyadékvesztesége esetén leállhatnak a vesék
és a keringés, amely halálhoz vezet.

A hosszabb időn át fennálló kiszáradás is összefüggésbe hozható számos betegség, pl. vesekövesség, cisztás fibrózis, húgyúti fertőzések, asztma, székrekedés, magas vérnyomás, egyes érrendszeri betegségek, stroke és  zöldhályog kialakulásával. Pillanatnyilag nem meggyőzőek bár, de egyes kutatási eredmények felvetik a hólyag- és vastagbélrák, illetve a kiszáradás közötti kapcsolat lehetőségét. Az viszont tény, hogy a megfelelő folyadékellátottság segít ezen állapotok kockázatának csökkentésében.
Nem olyan nagy ár egészségünkért cserébe, figyelmesebben fogyasztani a folyadékot, nem igaz?

Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen Magyarország vízkészletei kiemelkedő méretűek. A felszín alatti vizek, így az ivóvíz minősége igen jó, 70 %-a kifogástalannak mondható. Életünk során sokféle vizet fogyasztunk, egy ember évente közel 1000 liter folyadékot iszik, s eközben akár 60-70 kg kőzetet „fogyasztunk el”, különböző oldott ásványi anyagok formájában. 

(kép: menshealth.com)

Tippek összefoglalóul:

● Mivel a szomjúság leginkább ivóvízzel oltható, ezért folyadékigényünk jelentős részét vízzel, ásványvízzel tanácsos fedezni. Rendszeres fogyasztásra válasszuk a kis nátriumtartalmú vizeket!
● A megfelelő folyadékbevitel biztosításához a víz mellett számos lehetőség áll a rendelkezésünkre (natur gyümölcs-és zöldséglevek, cukormentes gyümölcsteák, üdítők, stb.)
Fogyasszuk ezeket változatosan, de ésszerűen, mértékkel!

(A cikk megjelenését a Coca-Cola támogatta)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!