Illúzió

Készíts illatos, sötétben világító karácsonyfadíszeket, szódabikarbónából!

Igazán szép fehér karácsonyi díszeket nagyon nehéz a boltokban találni és az a jó hír, hogy nem is kell vadászni rájuk. A szódabikarbóna, ez a csodálatosan sokoldalú szer, ezt is megoldja. Én magam gyógyszertárban szoktam vásárolni nagyobb kiszerelést, mert ezzel takarítok, kenyeret sütök vele, fogkrémhez keverem, fehér ruhák mosásakor a mosószer mellé adagolom, hogy csak az alapokról beszéljek. Nem is hinnéd, de a legszebb, legfehérebb karácsonyfadíszt is ennek köszönhetjük! Ráadásul gyerekjáték lesz az alábbiakhoz hasonló csodákat elkészítened vele akár ajándékba, akár a saját ünneped bearanyozásához. Szó szerint gyerekjáték, ezért akár a kisebbekkel együtt is belefoghatsz! 

 

 

Retro karácsonyunk, emlékszel még rá? Kattints IDE!

Hozzávalók az alap díszhez:

  • 4 dl szódabikarbóna
  • 2 dl keményítő
  • 2 dl víz

Ez nem katasztrófa, csak karácsony!

Elkészítés

A hozzávalókat öntsd egy tálba, majd kis hőmérsékleten kavargasd addig, amíg már kezd megkeményedni. A cél, a krumplipüré állag. Amikor ezt elérted, egy kis tányéron formázz belőle cipót, mint a tésztából, és fedd le gyorsan egy papírtörlővel, és hagyd hűlni. Akár egy éjszakán át is hagyhatod. Közben, ha véletlenül megszárad a külső réteg, akkor azt vágd le bátran. Majd fektesd nyújtólapra/deszkára, és viselkedj úgy vele mint egy tészával: nyújtsd ki ujjnyi vastagságúra, majd mézeskalács formázóval “szaggasd ki” őket. A tetejére szúrj egy lyukat (mondjuk szívószállal) majd megszilárdulás után rusztikusan raffiát, spárgát, vagy színes szalagot is köthetsz rá.

Kattints IDE és nézd meg hogyan dübörög az állatoknál a karácsony!

Válassz egy karácsonyfadíszt, ezt árulja el személyiségedről! – teszt

Sötétben világító díszekhez ezt adagold:

Unikrom Glow foszforeszkáló homok (15 g kiszerelés, neonzöld) a massza háromnegyed részéhez kb. 1-2 mokkáskanálnyi, vagy
Unikrom foszforeszkáló pigment (15 g kiszerelés, vízkék) a massza háromnegyed részéhez kb. 1-2 mokkáskanálnyi. (Én itt találtam legolcsóbban Unikrom-ot, ha te jobb áron tudsz, oszd meg velem!)

Vállalhatatlan karácsonyi sütemények – itt 😀

Ha illatos díszeket szeretnél, adj pár csepp 100%-os tisztaságú illóolaj (pl. fahéj, szegfűszeg) hozzá.

Ebből a masszábból nagyon sokféle dolgot készíthetsz, csak a fantáziád szabhat határt. Az alábbi gyertyatartó is kedves ajándék lehet néhány illatos mézeskalács, pár szem narancs, néhány szaloncukor és egy fenyőág kíséretében, nem igaz?

Vállalhatatlan karácsonyi mozgóképek! (gifs)

A legjobb Mikulás poénokat itt találod!

Öltöztesd ünneplőbe a lakást!

Hogy ne csomagolj karácsonyi ajándékot!

Itt vannak a vállalhatatlan Mikulások, egy kattintásra! 😀

A legtündéribb karácsonyi gyerekdumák

Hasonló díszeket készíthetsz só-liszt gyurmából és fehér agyagból is.

Egy másik, jól bevált recept a sporolok.hu blogról:

Hozzávalók

  • 2 egység* szódabikarbóna
  • 1 egység (kukorica)keményítő**
  • 1+1/4 vagyis 1,25 egység víz (tehát 1 egész egység + még egy negyed egység)

*Az egység az lehet egy pohár, egy bögre vagy akár egy dióhéj is 🙂 – az a fontos, hogy az arányok stimmeljenek. A vízet akkor a legegyszerűbb mérni, ha egy mérőpoharat alkalmazunk és mondjuk a 2 dl-t jelölő vonalat vesszük az egy egységnek. Így a víz mérésekor a 250 ml-ig öntjük a vizet. 

**A sima, mezei keményítő névre hallgató fehér por is általában kukoricakeményítő és azt bármelyik sima közértben is kapsz. Kukkants bele, mert van, amelyik picit sárgás, Neked a minél fehérebb kell.

(Nálam az egy egység kb. 2 dl volt. Ebből rengeteg (kb. 50 kisebb méretű biztosan) dísz kihozható, úgyhogy első körben szerintem ezzel dolgozz Te is. Elég lesz kinyújtani meg kiszúrkálni.)

Takard le AZONNAL. Betekerheted alufóliába vagy beteheted egy zacskóba, vagy akár dobozba, a lényeg, hogy ne hagyd kiszáradni.

Fontos! Rögtön takard le vagy zárd el, hogy ne száradjon ki (erre 5 perc – fotózás ideje – alatt simán képes)! Véletlenül se kezdj el vele dolgozni, még ha a te kezed bírja is a meleget, mert szanaszét fog repedni (mármint a cucc).

Ha mégis megszáradna a külső réteg, akkor azt vágd le, mielőtt elkezdesz dolgozni a masszával. Ne dobd ki, mert abból is készíthetsz díszeket, csak a száraz darabok miatt csomós lesz. Ettől viccesen néz ki, azonban precíz, kis mintákat ezzel nem tudsz készíteni.

Ha kihűlt (egy pár órát mindenképp békén kell hagyni), akkor ugyanúgy dolgozunk vele, ahogy bármilyen más keksztésztával vagy mézeskaláccsal (kinyújtjuk, szaggatjuk), azzal a fontos különbséggel, hogy ezt nem sütjük, csak simán a levegőn meg fog száradni Neked! Ugye milyen tökéletes?

sporolok.blog.hu

Ha nem használod fel azonnal kihűlés után, akkor tedd a hideg masszát rögtön hűtőbe egy jól záródó zacskóban vagy dobozban.

Önmagában is gyönyörű szép a hófehér csillogásával, de ha mégis fel akarod dobni kicsit a sima felületet, még kiszaggatás előtt nyomj a masszába egy csipkedarabot vagy akár egy hajkefét, vagy fenyőágat, de egy toboz végiggörgetésével is különleges hatást érhetsz el. Száradás után festheted és tovább díszítheted, ha szeretnéd.

Csillámport is bátran keverhetsz a masszába, illetve illóolajat is rakhatsz bele, hogy illatos díszeid legyenek, de ezeket már a kihűlt masszába gyúrd, ne főzés közben, mert akkor megrepedezhet v. széteshet. 

Rusztikus karácsonyi dekorációk, ajándékok!

Fontos!!! Miután kiszaggattad a formákat, NE tedd radiátorra, ne tedd sütőbe, csak egyszerűen hagyd szobahőmérsékleten száradni. Ennek elég sok idő kell – minimum 24 óra, de a vastagabb, nagyobb díszek akár több napig is száradhatnak, úgyhogy légy türelmes! Megéri, hidd el! 😉

Ha nem használod fel az egészet, akkor a maradékot egy jól záródó zacsiban vagy dobozban még sokáig tárolhatod a hűtőben. Picit megkeményszik, de majd a kezed melegétől újból megpuhul.

Száradáskor forgassuk meg időnként hogy szépen száradjon, ne repedezzen – csak ÓVATOSAN bánni vele!

Spórolós nagyon klassz színes díszeket is kikísérletezett ezzel az anyaggal, kattints át érte!

Csináld magad adventi naptárok!

További karácsonnyal kapcsolatos cikkek a blogban ITT!

(Források: meetthedubiens.com, sporolok.blog.hu, pinterest)

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!