Illúzió

Fantasztikus gyűjtemény az 1987-es Mesetélről! (video)

1987. január 12-én erősen havazni kezdett Magyarországon, és 3 napig ugyanabban a tempóban, szünet nélkül hullott a hó. Több, mint 100 éves hidegrekord dőlt meg akkor. 

 

 

Sokan emlékszünk még arra a télre azt hiszem. Napokig havat lapátoltam a ház elől, buszok csúsztak az árokba, sokszor fél méteres hó is állt a kertben. Én imádtam. Te hol voltál az évszázad telén? Emlékszel még rá?

Budapest, 1987. január 15. Gyalogosok a Ferenc körúton egy gyalogátkelőn, embermagasságig érő hótorlaszok között kelnek át a körúton. Fotó: Pintér Márta, MTI

Emlékszel még a 80-as évek sorozataira? – retro kvíz

Hála a prusi.blog.hu írójának, aki nem volt rest és kigyűjtötte az akkori újságok címlapjait, nagyon sok cikkből idézhetünk a témában:

„A rendkívüli hideg és a szokatlanul nagy hóesés okozta gondok leküzdésére a KISZ Budapesti Bizottsága és a Budapesti Úttörő Elnökség is mozgósította aktivistáit. A KISZ Központi Bizottsága felhívása nyomán a főváros valamennyi kerületében megmozdult az ifjúság. A kritikus pontokon a kerületi KISZ-bizottságok irányításával önkéntes brigádokat alakítva végzik a hóeltakarítást.”

Esti Hírlap, 1987. január 14., szerda, 1. oldal – Forrás: OSZK

„Vasárnap este hatkor a falutól két kilométerre elakadt a pápa–bakonyszentlászló–budapesti járat. És a véletlen CB-rádiós utas hajnalig recsegi: segítsetek! Hajnalban szovjet páncélosok tornyán, fordulónként tízesével a megmentettek – ott a hetvenhat éves öreg s a hatéves gyerek is a faluba ér.
Minden ház nyitott ajtóval várja őket. Forró tea és meleg étel, pokrócok, jó szavak, simogatások.”

Népszabadság, 1987. január 14., 3. oldal

„Urbán Lajos közlekedési miniszter, a Tárcaközi Koordinációs Operatív Bizottság elnöke rámutatott, hogy a meteorológiai előrejelzések szerint továbbra is indokolt a rendkívüli készültség fenntartása. Ez annyit jelent, hogy 2500 vasutas és 500 honvéd dolgozik a vasúti pályák megtisztításán, a fővárosban csaknem 800 honvéd segíti a mintegy 300 hóeltakarító munkáját. A közúti igazgatóságok tízezer dolgozót mozgósítottak az utak megtisztítása érdekében, és 4500 katona is készenlétben áll. Háromszázhetven katonai jármű, köztük nyolc honvédségi és két rendőrségi helikopter is segít a gondok megoldásában.”

Népszava, 1987. január 14., 1. oldal

„Miskolcon a Lenin Kohászati Művek 11 ezer feletti létszámából csak mintegy háromszázan értek be a munkahelyükre. Mint Kocsa László kereskedelmi igazgató elmondta, három üzemegységükben a vezetékek, szelepek elfagytak. Ez eddig még nem okozott fennakadást a vertikális üzemben, mivel a készletekből még futja. Igaz, a beérkezett anyagok kirakodása gondot jelent, az alkalmazottak mellett szovjet katonák segédkeznek a kirakodásban és a hóeltakarításban.”

Magyar Hírlap, 1987. január 13., 6. oldal – Forrás: OSZK

„A napi híradások az alapvető élelmiszerekből folyamatos ellátást ígértek. Délután öt óra tájban azonban 2-3 ezer ember várakozott a Sugár Élelmiszer-áruházban kenyérre.

– Az ígéret ellenére a sütőipar eddig mindössze tíz mázsa kenyeret szállított – tájékoztat Csipak Antal, az áruház igazgatója –, ebből hat mázsa a délelőtt, négy pedig a kora délutáni órákban érkezett. Talán mondanom sem kell, ez a mennyiség pillanatok alatt elfogyott.”

Magyar Nemzet, 1987. január 13., 3. oldal – Forrás: OSZK

„A Fővárosi Közterület-fenntartó Vállalat tegnap délután már tudta, hogy komoly segítséget kap, méghozzá a honvédség hátországvédelmi parancsnokságától. Szegedi Pétertől, a vállalat közönségszolgálati vezetőjétől megtudtuk, a székesfőváros operatív bizottsága döntött az alkalmi hómunkások fizetéséről. A nappalos műszak hatvan forinttal kap többet, s vehetnek kézhez 270-270 forintot. Az éjszakai pénz tisztességesebben emelkedett, a 290 forintról 380-ra.”

Magyar Nemzet, 1987. január 13., 4. oldal – Forrás: OSZK

„A Dunán már megindult a jégzajlás. A 6-8 centiméteres jég mintegy 30-60 százalékát borítja el a vízfelszínnek. A Dunán a 17 jégtörő hajót tegnap már útnak indították a jégzajlás szempontjából legveszélyesebb szakasz, Baja–Dunaföldvár térsége felé.”

Magyar Nemzet, 1987. január 14., 3. oldal – Forrás: OSZK

Emlékszel még retró édességeinkre? – kvíz

Budapest, 1987. január 12. Az utcai hőmérő -17 Celsius-fokot mutat a 30-50 cm-es hóval betakart Marx (1990-től Nyugati) téren. Jobbra a Nyugati pályaudvar épületének a részlete. Fotó: Baric Imre

1987. január 13. Honvédségi jármű segít Borsod megyében a hóban elakadt járművek kiszabadításában. Az előtérben egy VT-55 „Kisbika” csörlős harckocsimentő készül a munkához, a háttérben egy BM Volvo homlokrakodó menti az árokba csúszott munkagépet.
Fotó: Kozma István MTI


Nyékládháza, 1987. január 13. ZIL 157 terepjáró-teherautó a behavazott úton. A Magyar Néphadsereg harci járművei és honvédei segítenek a Nyékládháza és Boldogkőváralja térségében a rendkívüli hóhelyzet átvészelésében.
Fotó: Kozma István / MTI

Budapest, 1987. január 12. A napok óta tartó rendkívüli havazás igencsak próbára teszi a főváros mintegy kétmillió lakosát is. Budapest útjait 30-50 cm-es hó fedi, többnyire csak a főbb útvonalak járhatók, a bekötőutakon vastag hólepel áll, a gépkocsik többsége is a hó fogságába került. Gépek és emberek teljes erővel dolgoznak az utak megtisztításán. Fotó: Kleb Attila, MTI

Budapest, 1987. január 12. 30-50 cm-es hó fedi a főváros egyik főútját, szélén egy Skoda személygépkocsi parkol félig behavazva. (Fotó : Baric Imre MTI)

Budapest, 1987. január 14. Egy férfi havat lapátol az utcán hajnalban. Az intenzív havazás miatt az utcán parkoló autókat belepte a hó, a kenyérellátás akadozik. Fotó: Pataki Gábor, MTI

Zirc, 1987. január 14. Hómaróval tisztítják a Mór és Zirc közötti utat. A megyében az utak többségét méteres hófalak szegélyezik, így gyakran egy nyomsávra szűkülnek az utak. Fotó: Arany Gábor, MTI

Székesfehérvár, 1987. január 14. Hét busz és számos személyautó vesztegelt a 62-es főúton, Fehérvár határában, többen fagyásos sérüléseket szenvedtek. Délután 400 embert ‒ elakadt buszok, autók utasait ‒ kellett kimenteni a hó fogságából. Fotó: Fejér Megyei Hírlap

A tankkal kiszállított kenyér, a bezárt iskolák, a megbénult közlekedés és a totális káosz ellenére, vagy éppen ezek miatt az 1986-87-es „utolsó igazi télre” szinte mindenki édes-bús nosztalgiával emlékszik, függetlenül attól, hogy óvodás volt vagy már felnőtt.

Budapest, 1987. január 12. Lángszórós, M62-es, Szergej bevenevű mozdonyok melegítik a váltókat a Déli pályaudvaron, ahol – a napok óta tartó rendkívüli havazás miatt – nagy erőkkel dolgoznak a vágányok megtisztításán.
Fotó: Kiss G. Péter / MTI

“Hosszú útról érkeztünk vissza Pestre ’87 januárjában az Üllői úton, de a Nagyvárad tér előtt elakadtunk. Talán elfagyott a benzinvezeték, vagy ilyesmi. A Ladát az út szélére toltuk és akkor még haza tudtunk menni BKV-val. Ezután jött a nagy havazás, egy hétig hozzá sem fértem az autóhoz, de mások sem nagyon vitték el. Aztán mikor lecsökkent a hómennyiség, akkor tudtuk csak megreparálni és kiszabadítani”
Fotó és történet: Csaba Zoltán Facebook
A háttérben a Klinikák metrómegálló, és a SOTE I-es számú Gyermekklinika épülete látható a Bókay utcában.
 
 
A BKV egyik hóseprője küzd az elemekkel a Moszkva téren. Fotó: Komjáthy Zoltán

 
Azóta se lehetett ennyi havat látni a Moszkva téren, mint akkoriban
 

Össznépi “feldabadítás” a lakótelepen – Fotó: MTI

„Kétméteres hótorlaszok is előfordultak, az M7-es autópálya járhatatlan hósivataggá változott. Székesfehérvár elzáródott a külvilágtól, és országszerte több száz település vált megközelíthetetlenné. A falvak, városok egy része áram nélkül maradt, sok helyen nem volt elég tüzelő, az alapvető élelmiszerek is nehezen jutottak el a lakókhoz. Az iskolákban szünetet rendeltek el” ‒ adta hírül akkor a tévéhíradó.

A többnapos országos havazást követően, január 16-án a hegyvidékeken 50-77 cm közötti, míg a síkságokon átlagosan 20-50 cm közötti hótakarót mértek minden idők egyik legkeményebb telén.

A befagyott Duna a rakpartról Fotó: Kadocsa Gyula 

Nem csak 1987-ben volt nagy havazás: egy Ikarus 66-os halad a hófalak között a hetvenes években Fotó: Istvánfi Péter


Egy korai faros és egy Ikarus 630-as a hófalak között
Fotó: Istvánfi Péter

Ezek a videók segítenek felidézni egy kicsit az emlékeket, figyelj:

Túléltük!

További retro cikkeim:

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Szalai Mónika says:

    Kb. innen datálódik, hogy utálom a havat, a telet. Ez azóta sem változott….

  2. Elisa Magvető says:

    Emlékszem, mert átélője voltam. Munkatársaim nem tudtak elindulni otthonról, végigtelefonáltam mindegyiket, hogy maradjanak, én megpróbálok bemenni gyalog, én laktam ugyanis a legközelebb a Vígszínházzal szemben lévő Honvéd utcához. A 6-os busz mégis megpróbálta a lehetetlent, de szinte képtelenség volt rá felszállni, dugig volt és alig tudott haladni. A Zsigmond téri megálló utasai között felfedeztem Szirtes Ádámot, de senkinek sem sikerült már erre a buszra felszállni. Rég volt, szép volt, igaz volt.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!